Rodzaje socjotechnik
Najogólniej rzecz ujmując, socjotechniki to pojęcia, którymi określa się techniki manipulacji ludźmi, w celu osiągnięcia oczekiwanego efektu. Nazywa się ją również nauką oraz sztuką łamania ludzi.
Rodzaje socjotechniki
Podstawowymi metodami socjotechniki są między innymi: perswazja, manipulacja, intensyfikacja lęku. Oparte są one na emocjach, takich jak strach, współczucie czy miłość, ale i na intelekcie. Są to działania zmierzające do wywołania pożądanych przemian w postawach lub zachowaniach społecznych.
Stosowanie różnych zabiegów socjotechnicznych oczywiście może być zagrożeniem dla pewnych grup społecznych lub jednostek, ale nie zawsze. Negatywnym przykładem manipulacji jest reklama, a dokładniej slogany. Postaram się przedstawić kilka z nich, odwołujących się do zasad wpływu społecznego: „Skoro już pani zdecydowała się na tę sukienkę, polecam do niej świetne pantofle” – reguła zobowiązania i konsekwencji; „Wyprzedaż ostatnich egzemplarzy” – reguła niedostępności; „Wybrała pani najlepszy produkt. Ja sama również kupuję ten płyn do tkanin” – reguła lubienia i sympatii.
Przykłady socjotechnik
Kolejny przykład to barman, który do swojego słoika na napiwki wrzuca kilka papierowych banknotów, bo wie, że ludzie widząc to uznają dawanie napiwków za coś słusznego.
Bywa również tak, że zabiegi manipulacji, odpowiednio wykorzystane, potrafią wpłynąć na społeczeństwo w pozytywny sposób. Przykładem może być zabieg pewnej firmy, która zamontowała czujniki ruchu w koszach na śmieci znajdujących się w parku. Cała akcja polegała na tym, aby podczas każdego wrzucania śmieci, kosz wydawał kilkusekundowy odgłos spadania, znany nam z kreskówek. Oczywiście wywołało to niemałe zaskoczenie. Dzięki owej firmie, ciekawscy ludzie posprzątali cały park, aby sprawdzić co się dzieje z koszami, wrzucając do nich kolejne śmieci. W tym przypadku, dzięki manipulacji, osiągnięto bardzo pozytywne skutki.
Dzięki socjotechnice, można naprawdę wiele zdziałać. Jak widać na przedstawionych przeze mnie przykładać, może działać ona zarówno dobro jak i zło. Najistotniejsze jest to, kto posługuje się tym narzędziem, i jakie ma on cele i priorytety. Osoby mające złe zamiary, mogą wyrządzić krzywdę zarówno najbliższemu otoczeniu, jak i na szerszą skalę, całemu społeczeństwu. Całe szczęście coraz trudniej prostymi technikami socjotechnicznymi omamić społeczeństwo. Wynikać to może głównie z powszechności dostępności literatury traktującej o manipulacji jak i stale wzrastającego poziomu wykształcenia społeczeństwa.