Pages Navigation Menu

luc 39/89 zrozumieć Polskę. kredyt przez internet bez wychodzenia z domu

Co to jest ocena wiarygodności kredytowej?

Co to jest ocena wiarygodności kredytowej?

Kiedy chcesz wziąć kredyt, bank musi mieć pewność, że będziesz w stanie oddać całą sumę którą pożyczyłeś, w dodatku z nawiązką. Być może, zanim weźmiesz kredyt, powinieneś zastanowić się, w jaki inny sposób zgromadzić potrzebne Ci środki. Jeżeli jesteś zdecydowany na kredyt, to przeczytaj poniższy artykuł i sprawdź, co to jest ocena wiarygodności kredytowej i co wpływa na Twoją zdolność kredytową.

Kryteria do oceny zdolności kredytowej – to musisz wiedzieć!

Kiedy starasz się o finansowanie, musisz wiedzieć, że bank oceni Twoją wiarygodność. Duże znaczenie ma przede wszystkim Twoja historia kredytowa. Istotne jest to, czy brałeś pożyczki, kredyty, czy korzystałeś z zakupów ratalnych – tutaj Twoja wiarygodność może wzrosnąć, zwłaszcza, gdy spłacałeś zobowiązania na czas. Wiedz jednak, że zbyt częste wnioskowanie o kredyt nie działa na Twoją korzyść. Oprócz tego bank chce wiedzieć, jaką kwotą, co miesiąc dysponujesz, czyli mówiąc najprościej, ile zarabiasz. Liczy się też wiarygodność Twojego pracodawcy – banki mniej chętnie udzielają kredytów pracownikom spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, o niskim kapitale zakładowym. Dzieje się tak, ponieważ, w razie utraty płynności finansowej przez taką spółkę, prezesi firmy nie odpowiadają całym swoim majątkiem prywatnym, tak jak w przypadku działalności gospodarczej, ale tylko do wysokości kapitału. Kolejnym ważnym elementem są Twoje wydatki – mieszkaniowe, a także ilość osób na utrzymaniu czy zobowiązania alimentacyjne. Im więcej osób na utrzymaniu i większe zobowiązania alimentacyjne, tym mniejsza wiarygodność.

Ocena wiarygodności – jak poprawić swoją sytuację?

Swoją sytuację możesz poprawić płacąc wszystkie zobowiązania na czas. Ponadto, może powinieneś poszukać stabilnego zatrudnienia lub poszukać dodatkowego źródła dochodu. Jeśli nie będziesz mógł w ten sposób poprawić swojej wiarygodności i będziesz widniał w BIK, jako dłużnik lub stały kredytobiorca, wówczas Twoje szanse na poprawę tej wiarygodności są znikome.