Pages Navigation Menu

luc 39/89 zrozumieć Polskę. kredyt przez internet bez wychodzenia z domu

Motywacja pracownicza — jak o nią zadbać?

Motywacja pracownicza — jak o nią zadbać?

Fundamentem każdej firmy są ludzie, którzy pracują na jej sukces. Trzeba jednak pamiętać, że nikt nie jest robotem i z czasem poziom motywacji pracowników może maleć. To potrafi wywierać negatywny wpływ na wyniki. Dlatego chcąc prowadzić osiągającą sukcesy firmę, warto zadbać o motywację pracowniczą. Oto metody, które mogą w tym pomóc.

Dlaczego motywowanie pracowników jest tak istotne?

Doskonale wiadomo, że każdy sukces to efekt niczego innego jak ciężkiej pracy. Osiąganie celów nie jest jednak możliwe, jeśli nie ma czynników motywacyjnych, które nakłaniają do dawania z siebie tyle, ile to potrzebne. Właśnie dlatego odpowiednio opracowany system motywacji w miejscu pracy to podstawa zarządzania zasobami ludzkimi w jak najbardziej efektywny sposób.

W obecnych czasach jest to szczególnie istotne. W wielu branżach rynek pracy jest tak skonstruowany, że to pracownicy mają z reguły więcej do powiedzenia. Z tego powodu mogą oczekiwać odpowiedniego nagradzania wykonywanych obowiązków. Motywacja pracownicza to jednak dość złożony proces, do którego trzeba odpowiednio podejść.

Jak skutecznie motywować pracowników?

Motywowanie pracownika to zadanie dość trudne. Istnieje wiele metod, które można zastosować. Jeśli jednak mają być jak najbardziej skuteczne, należy dopasować je do indywidualnych potrzeb pracowników. Niektórzy oczekują po prostu stabilnego zatrudnienia, podczas gdy inni doceniają dodatkowe pakiety ubezpieczeniowe, czy też premie uznaniowe oraz możliwość awansu. Jedno jest pewne. Rozwój firmy będzie wymagać nakładów finansowych, gdyż większości przypadków motywowanie pracownika wiąże się z pewnymi wydatkami.

Pierwszy sposób, to stworzenie z firmy miejsca, w którym wszyscy będą czuć się komfortowo. Środowisko pracy, gdzie panuje przyjazna atmosfera, znacząco pomaga w poprawie efektywności. Może to jednak nie wystarczyć. Oczywiście nie każdy lubi na co dzień przebywać w biurze. Wtedy warto się zorientować w preferencjach pracowników. Dla niektórych najbardziej skutecznym czynnikiem może okazać się możliwość pracy zdalnej.

Trzeba też pamiętać, że sposoby motywowania pracowników różnią się w zależności od branży. Inaczej będziemy motywować osoby zatrudnione w korporacji, a inaczej pracowników fizycznych. W przypadku wielkich firm świetnie sprawdzają się zespołowe wyjazdy integracyjne, czy rozwiązania, które umilają czas w biurze. Pracownicy biurowi doceniają też regularne otrzymywanie informacji zwrotnej. Ważna jest także dobra komunikacja wewnątrz zespołu.

Negatywna motywacja pracowników — czy ma sens?

Przeglądając rodzaje motywacji, można spotkać się z takim określeniem jak motywacja negatywna. Co to oznacza? Jest to dość proste. W jej wypadku nie chodzi o nagradzanie za wykonaną pracę, a o karanie za jej brak. Jeden z najczęstszych środków stosowanych w ramach tego systemu motywacyjnego to kary pieniężne. W bardzo ekstremalnych sytuacjach spotyka się nawet grożenie utratą pracy. Każdy, kto mówi, że jest to skuteczne, nie ma jednak racji.

Zmotywowany pracownik to taki, który odczuwa poczucie bezpieczeństwa w miejscu zatrudnienia i może spokojnie przejść do wykonywania obowiązków. Z tego powodu często negatywna motywacja jest wręcz przeciwnikiem efektywnej pracy. Do tego osoby, które ją stosują, często wypadają bardzo źle w oczach pracowników. Z tego powodu lepszym wyborem będzie motywacja pozytywna. Ten sposób z reguły przynosi znacznie lepsze efekty.