Księgowość pełna czy uproszczona? Którą wybrać?
Podczas zakładania działalności gospodarczej powinno się od razu pomyśleć o wyborze odpowiedniego biura rachunkowego. Współpraca z nim ułatwia przejście przez proces związany z otwieraniem biznesu bez popełniania błędów i zbędnej zwłoki oraz dopasowanie formy działalności do skali biznesu. W ramach doradztwa podatkowego otrzymasz również porady dotyczące księgowości i dowiesz się, czy i kiedy możesz wybierać między księgowością uproszczoną a pełną.
1. Kiedy zatrudnić biuro rachunkowe?
2. Co wchodzi w zakres usług biura rachunkowego?
3. Księgowość uproszczona – kto może z niej korzystać?
4. Kogo obowiązuje pełna księgowość?
5. Postaw na rzetelną realizację usług księgowych w biurze rachunkowym
Biura rachunkowe zajmują się zarówno uproszczoną, jak i pełną księgowością. Obsługują firmy działające w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej oraz spółki handlowe. Jeśli zależy Ci na udanej współpracy z biurem rachunkowym, na początek upewnij się, jaką formę księgowości musisz wybrać dla siebie. Dowiedz się więcej na ten temat i postaw na sprawdzoną księgowość Bydgoszcz.
Kiedy zatrudnić biuro rachunkowe?
Biuro podatkowe i rachunkowe warto zatrudnić już na etapie zakładania działalności gospodarczej. Biuro zapewnia wszechstronną obsługę firmy: pomaga zarejestrować jednoosobową działalność gospodarczą, założyć spółkę handlową, dokonać wpisów w KRS lub CEDIG oraz przygotować akt założycielski, umowę spółki itp. Dzięki doświadczeniu księgowych skróci się czas rejestracji firmy do minimum, gdyż uniknie się niepotrzebnych błędów. Biuro warto zatrudnić również do obsługi kadrowo płacowej, nawet gdy zatrudnia się jedynie kilku pracowników. Zakres usług księgowych w zewnętrznym biurze można dostosować do indywidualnych potrzeb, co obniża koszty korzystania z pomocy specjalistów.
Co wchodzi w zakres usług biura rachunkowego?
Prowadzenie biura rachunkowego polega głównie na wspieraniu przedsiębiorców w przygotowywaniu rozliczeń z urzędem skarbowym i ZUS. Dzięki księgowym można prawidłowo wyliczyć wysokość zaliczek na podatek i składek ubezpieczeniowych, a także szybko i sprawnie przygotować roczne deklaracje rozliczeniowe. Ponadto biuro oferuje doradztwo podatkowe i wskazuje, jak wybrać najkorzystniejszą formę rozliczeń (np. ryczałt). Kompleksowe usługi z zakresu księgowości to zarówno prowadzenie Księgi Przychodów i Rozchodów, jak i pełnej księgowości obejmującej księgę główną, księgi pomocnicze i inne dokumenty. Zakres usług każdy klient wybiera indywidualnie w zależności od formy działalności i własnych potrzeb. Więcej o usługach księgowych dowiesz się na centrumksiegowe.pl
Księgowość uproszczona – kto może z niej korzystać?
Księgowość uproszczona polega na prowadzeniu Księgi Przychodów i Rozchodów oraz tworzeniu mało skomplikowanych i dość prostej dokumentacji księgowej. Mogą korzystać z niej przede wszystkim mikroprzedsiębiorcy, którzy prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą. Sama księgowość uproszczona zawiera niewiele informacji i nie sprzyja optymalizacji podatkowej, gdy przedsiębiorca wykonuje wiele transakcji w miesiącu. Jednocześnie księgowość uproszczona jest najtańsza i nie wymaga ponoszenia kosztów związanych np. z przygotowywaniem sprawozdań finansowych i podwójnym opodatkowaniem CIT oraz PIT.
Kogo obowiązuje pełna księgowość?
Pełna księgowość zgodnie z polskim prawem obowiązuje m.in. w przypadku spółek z ograniczoną odpowiedzialnością. Przedsiębiorcy, którzy decydują się na tę formę działalności, nie mogą zrezygnować z pełnej księgowości i oprzeć rozliczeń na KPiR. Obowiązek prowadzenia pełnej księgowości spoczywa także na firmach, które w ciągu roku przekroczą 2 mln złotych przychodu. Po osiągnięciu tej kwoty nawet jednoosobowa działalność gospodarcza musi mieć księgi rachunkowe. Na pełną księgowość można przejść również dobrowolnie. Przy wyborze między KPiR i pełną księgowością zawsze powinno się zastosować indywidualne podejście do każdego biznesu. Czasem nawet niewielka firma powinna od razu założyć księgi rachunkowe, by skuteczniej zarządzać finansami i szybciej uzyskać pieniądze na dalszy rozwój.
Postaw na rzetelną realizację usług księgowych w biurze rachunkowym
Wybierając biuro rachunkowe, warto sprawdzić, czy jego pracownicy mają wieloletnie doświadczenie i rzetelną, bieżącą wiedzę z zakresu podatków. Dzięki temu będą umieć udzielić odpowiedzi, którą formę księgowości wybrać dla małych i dużych firm. Księgowy wyjaśni różnice pomiędzy księgowością uproszczoną i pełną oraz rozwieje wszelkie wątpliwości, które pojawiają się u przyszłego przedsiębiorcy. Pomoże także w sytuacji, gdy przedsiębiorca zdecyduje się na przejście z uproszczonej księgowości na księgi rachunkowe w ramach przekształcenia formy działalności. Wieloletnia praca zawodowa księgowych pozwala im doradzić nawet w przypadku skomplikowanych sytuacji i wesprzeć przedsiębiorców z różnych branż uwzględniając ich specyfikę. Biuro rachunkowe dodatkowo poinformuje o wszelkich zmianach w prawie podatkowym i pomoże przebrnąć przez nie bez łamania prawa i otrzymywania kar z urzędu skarbowego.